Dom tymczasowy (DT)

Dlaczego dom tymczasowy jest tak ważny ?

Brak DT ogranicza, a wręcz uniemożliwia nam skuteczną pomoc goldenom. Tylko dzięki umieszczeniu psa w domowych warunkach możemy poznać i ocenić jego osobowość, stan zdrowia, usposobienie, przyzwyczajenia, nawyki, zachowania w codziennym życiu, lęki, stosunek do innych zwierząt i ludzi i na tej podstawie właściwie przygotować go do adopcji, a następnie znaleźć najbardziej odpowiedni dom.

Jednym słowem dom tymczasowy to dla psa możliwość rozpoczęcia nowego, lepszego życia. Jest miejscem leczenia psiej duszy, powrotu do zdrowia i nauki prawidłowych zachowań.

Bycie domem tymczasowym

Opieka tymczasowa nad psem w potrzebie jest niezwykłym doświadczeniem. Wymaga dużo zaangażowania, ale daje jednocześnie ogromną, z niczym nieporównywalną, radość i satysfakcję.
Otoczenie psa tymczasową opieką, to oprócz pięknego daru serca, także szansa dla osób, które z różnych względów nie mogą mieć jednego lub kolejnego psa na stałe.
Dom tymczasowy to dla psa trafiającego pod opiekę fundacji początek nowego życia. I choć dla tymczasowego opiekuna moment rozstania z podopiecznym jest trudnym i wzruszającym doświadczeniem, nie ma nic wspanialszego od świadomości, że kolejny golden znalazł swoje miejsce na ziemi.

Kto może zostać domem tymczasowym ?

Każdy, kto ma chęć i możliwość zaopiekowania się psem w potrzebie. Każdy, kto ma podstawową wiedzę o psach i chce ją pogłębiać. Kto chce włączyć się aktywnie w pomoc goldenom i nasze działania. Każdy, kto jest gotowy na rozwój osobisty w kontekście szeroko pojętej opieki nad psem, na pewno może spróbować być domem tymczasowym.
Jednocześnie musimy mieć pewność, że powierzamy naszych podopiecznych wyłącznie w najlepsze, najbardziej odpowiedzialne i zaufane ręce. Tym bardziej, że często psy trafiające pod naszą opiekę potrzebują konkretnych i specyficznych warunków. Dlatego też każdego, kogo nie znamy osobiście, chcemy poznać i dowiedzieć się o nim jak najwięcej.

Zadania domu tymczasowego

Najczęściej nie znamy przeszłości psów, które trafiają pod naszą opiekę. W zasadzie nic o nich nie wiemy. To zadaniem opiekuna w trakcie pobytu psa jest jak najlepsze poznanie i ocena charakteru psa, jego usposobienia, przyzwyczajeń, nawyków, zachowań w codziennym życiu, lęków, stosunku do innych zwierząt, ludzi, poziomu aktywności, itp.
W miarę możliwości opiekun stara się pracować z psem, w tym nad wyeliminowaniem niepożądanych zachowań (jeżeli się takie pojawią). Opiekun ma też za zadanie zapewnić psu opiekę i poczucie bezpieczeństwa, socjalizować go, zapoznawać z innymi zwierzętami i ludźmi, pielęgnować, zabierać do weterynarza na badania, szczepienia, zabiegi (kastracja i inne). Jednym słowem dbać o swojego tymczasowego jak o własnego psa.
W początkowym okresie pobytu psa, opiekun musi być przygotowany na częste wizyty u weterynarza: na badania, konsultacje specjalistyczne, leczenie.

Kto finansuje pobyt psa w domu tymczasowym ?

Fundacja pokrywa wszelkie koszty związane z utrzymaniem i leczeniem psa w domu tymczasowym. Są to m.in. koszty karmy, leczenia, konsultacji lekarskich, operacji, lekarstw, akcesoriów i innych niezbędnych potrzeb związanych z opieką nad psem.
Nie żądamy ani nie oczekujemy od tymczasowych opiekunów pokrywania jakichkolwiek kosztów opieki nad psem.

Jakie wsparcie otrzymuje dom tymczasowy od fundacji ?

Nie zostawiamy nikogo bez wsparcia – dom tymczasowy ma zapewnioną pomoc w każdej sprawie dotyczącej psa przebywającego pod jego opieką. Każdy dom tymczasowy ma swojego opiekuna z ramienia fundacji, który jest z nim w stałym kontakcie.
Również cały proces szukania nowego domu, od ogłoszeń, poprzez wizyty przedadopcyjne aż po podpisanie umowy adopcyjnej to obowiązki fundacji.

Jak długo pies przebywa w domu tymczasowym ?

Pobyt psa w domu tymczasowym ogranicza się do niezbędnego minimum, nie ma jednak określonego dokładnego czasu, jaki musi upłynąć, aby pies mógł zostać
adoptowany. W przypadku każdego psa czas ten jest inny i zależy od wielu różnych czynników, w tym stanu zdrowia, zachowań psa oraz znalezienia odpowiednich kandydatów do adopcji. Pies może przebywać w domu tymczasowym kilka tygodni, a nawet miesięcy.

Pytania i wątpliwości

Zachęcamy i zapraszamy Was do aktywnego włączenia się w pomoc goldenom w potrzebie. Spróbujcie i przekonajcie się jak to jest być domem tymczasowym. Jeżeli chcecie zaoferować dom tymczasowy lub macie pytania z tym związane, napiszcie do nas: fundacja@aurea.org.pl lub zadzwońcie tel. 733 784 407. Jesteśmy do Waszej dyspozycji.

  • 640_c283b34f50bad71c1de30843e1c22d46
  • zdjęcie psa
  • 21762023_1762496007384331_9105212633559856577_n
  • 196275_199351020095906_215846_n
  • 640_bb5960d2326183e429edf09ad7cf442b
  • zdjęcie psa